YENİ ŞAFAK GAZETESİ

Minik Hafızlar Osmanlı Usulü İcazet Aldı

Minik hafızlar Osmanlı usulü icazet aldı Kemal Efendi Vakfı'nda 2 senedir eğitim gören 9-12 yaş aralığındaki 15 hafız çocuk, Fatih Cami'nde düzenlenen Osmanlı usulü törenle icazetlerini aldı. Diyanetin düzenlediği hafızlık sınavına da giren talebeler, orada da sınavı kazanıp hafızlık belgesini de aldı.

Yarım asırdır hafız yetiştiren Kasımpaşalı Kemal Hocaefendi Vakfı'nda eğitim gören 15 çocuk hafız, Fatih Cami'nde düzenlenen törenle icazetlerini aldı. İcazet merasimine Kemal Hud Hocaefendi, İstanbul ilçe müftüleri, Kemal Efendi Vakfı Yönetim Kurulu Üyeleri, Vakfın Eşbaşkanı Enver Beşinci ve minik hafızların aileleri katıldı. Kemal Hocaefendi'nin bizzat eğitim verdiği talebelerinden ders alan çocukların hafızlık eğitimi 2 sene sürdü. 9 - 12 yaş aralığında bulunan çocuklar aynı zaman da Diyanet tarafından düzenlenen hafızlık sınavına da büyük başarılara imza attılar. Diyanet'in düzenlediği sınavı kazanan talebeler hafızlık belgesi de aldı. Kemal Efendi Vakfı Eşbaşkanı Enver Beşinci , vakıf olarak her açıdan eğitimli hafız yetiştirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Beşinci, 'Vakıf olarak çift kanatlı hafızlar yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Çocuklarımıza dini eğitimin yanında fen ilimleride veriyoruz. Çocuklarımızı her açıdan faydalı olacak şekilde eğitiyoruz. Bu çocuklarımız ülkemizin geleceğini aydınlatacaktır' diye konuştu.

Ömrünü Hafız Yetiştirmeye Adadı

Ülkemizin ilk Nakşi Tekkesi olan Ayvansaray Emir Buhari Tekkesi'nde faaliyetlerini sürdüren Kemal Efendi ve Vakfı, Kur'an Kursu faaliyetleriyle hem hafız yetiştiriyor hem de Kur'an eğitimini güçlendirmek isteyen İmam Hatip öğrencilerine eğitimli hafız olmanın yolunu açıyor. 1934 yılında Rize'de dünyaya gelen Kemal Hud Hocaefendi, memleketinde başladığı Kur'an eğitimini İstanbul'da sürdürdü.

Yavuz Sultan Selim, Büyük Piyalepaşa camileri ve Camii Kebir'de görev yapan Hocaefendi, 1992 yılında emekli olduktan sonra ömrünü hafız yetiştirmeye adadı.

Hafızlık icazeti alan 15 talebenin isimleri:

Ali Rıza Çelener, Mahmut Fırat, Abdullah Fırat, Bilal Tellioğlu, Muhammed Erer, Muhammed Emin Erdoğan, Abdülhamit Ayyıldız, İbrahim Ethem Olgaç, Huzeyfe Keskin, Hasan Sedef, Ali Bilal Topak, Muhammed Numan Duran, Ahmet Tezer, Orhan Gazi İlhan, Muhammed Fatih Başar.